Casova_osa

O nás

  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2015
  • 2014
  • 2013

22. leden 2020
Kubota po 50 letech představila druhou verzi svého vysněného traktoru

Převzato z: www.agroportal24h.cz; Zveřejněno: 16. 1. 2020

Japonský výrobce zemědělské a stavební techniky Kubota představil nový koncept traktoru nesoucí název „X tractor“ nebo „Dream Tractor“. Slavnostní představení se odehrálo při příležitosti oslav 130. výročí od založení Kuboty.

Kubota X Tractor

Koncept X tractor je pro Kubotu příležitostí, jak ukázat svým konkurentům, že si také dokáže představit futuristická řešení.

Kubota před 50 lety představila svůj první koncept traktoru na světové výstavě v Japonsku, která se konala v Osace v roce 1970 (Expo '70). Traktor, který na první pohled vypadal spíše jako auto, obsahoval tehdejší vyspělé technologie. Prezentoval hlavně vysoký komfort a snadnou ovladatelnost.

Koncept 1970
Koncept představený v roce 1970

Nový koncept s futuristickým designem je vybaven technologií umělé inteligence (AI). Dále je zcela autonomní a elektrifikován. Tento koncept traktoru podle Kuboty představuje budoucnost zemědělství. Koncept by měl zvládnout na základě různých údajů, jako jsou údaje o počasí a tempo růstu plodin, zvolit vhodnou pracovní operaci ve správný čas. Cílem Kuboty je, aby koncept zvládl polní práce zcela v autonomním režimu. Údaje o životním prostředí získané z konceptu během provozu mohou být automaticky sdíleny s ostatními stroji na místě, aby bylo dosaženo centrálně řízeného efektivního provozu. Koncept je elektrifikován a obsahuje lithium-iontové baterie a solární systémy. Plná elektrifikace podle Kuboty přispívá k nulovým emisím a snižuje zátěž životního prostředí.

Aby byl koncept schopný jízdy v těžkém terénu, je vybaven čtveřicí pásových jednotek. Traktor umí měnit světlou výšku. Pro práci vyžadující vysokou trakci, se kontaktní plocha se zemí zvětšuje snížením výšky traktoru, aby se snížilo jeho těžiště. Na druhou stranu, při práci nad vzrostlými plodinami je výška od země nastavitelná zvýšením výšky traktoru. Motor v traktoru umožňuje libovolnou změnu rychlosti otáčení čtyř pásů - pro dosažení malého poloměru otáčení. Kubota dlouhodobě vyvíjí inteligentní systémy, které mají některé práce v zemědělství usnadnit či automatizovat. V Japonsku totiž dlouhodobě stoupá počet zemědělců, kteří odcházejí do důchodu, přičemž zemědělská produkce stále roste. Nedostatek pracovních sil a nízká provozní efektivita – to jsou důvody, proč Kubota (a nejen ona) vyvíjí autonomní systémy.

Již v roce 2017 Kubota uvedla na trh traktory Agrirobo, které mohou jezdit autonomně. Nyní Kubota také představila vylepšenou verzi těchto traktorů s mnoha pokročilými technologiemi, jako je umělá inteligence. Zajímavostí je, že Kubota prezentovala i novou modelovou řadu traktorů M8, která by měla být určena jen pro americký trh.

Převzato z: www.agroportal24h.cz